ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek energii elektrycznej
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

STRUKTURA I ZASADY FUNKCJONOWANIA RYNKU ENERGII

Struktura i zasady funkcjonowania rynku energii
03.04.2007r. 12:42

W tym rozdziale poznacie strukturę rynku energii elektrycznej, dowiecie się czym rynek regulowany różni się od rynku konkurencyjnego oraz jaka część energii musi być obowiązkowo kupowana przez odbiorców końcowych na określonych warunkach.

Struktura zakupu energii elektrycznej

Wielkość polskiego rynku energii elektrycznej to ok. 162 TWh energii elektrycznej. Ponad 85 procent energii dostępne jest dla klientów w ramach wolnego handlu. Pozostałe 14 procent obejmuje energię wyprodukowaną przez określonych wytwórców, która musi być obowiązkowo kupowana przez klientów według następujących proporcji:

  • 13 % energii wytworzonej w Odnawialnych Źródłach Energii (OZE),

  • 1,1 % energii wytworzonej w wysokosprawnych elektrociepłowniach w kotłach opalanych metanem kopalnianym i biogazem


Struktura zakupu energii elektrycznej przez klienta końcowego

Przyczyny obowiązkowego zakupu określonych ilości energii

Obowiązek zakupu energii wyprodukowanej w określonych źródłach wynika z konieczności wsparcia przez Państwo działań związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Celem wprowadzenia obowiązku zakupu energii wytworzonej w Odnawialnych Źródłach Energii jest ochrona środowiska naturalnego poprzez wspieranie produkcji energii elektrycznej w źródłach ekologicznych. Energia wytwarzana w OZE nazywana jest umownie energią zieloną.

Dzięki obowiązkowi zakupu energii wyprodukowanej z metanu w wysokosprawnych elektrociepłowniach, górnictwo pozyskuje środki potrzebne na wychwytywanie i wykorzystanie metanu, którego kopalnie nie musiały przedtem pozyskiwać ze względów technologicznych. Jedna tona metanu wypompowana z kopalni i wypuszczona w powietrze stanowi równoważnik 21 ton CO2. Jedynie ok. 20 proc. tego gazu jest zagospodarowane, gdyż jest to metan, który musi być wychwycony, aby kopalnia mogła normalnie pracować (jego zawartość w powietrzu na dole kopalni musi być mniejsza od 1 proc.). Ze względu na wysokie koszty metan poniżej tej wartości nie jest wychwytywany i razem z powietrzem wentylacyjnym ulatnia się do atmosfery zanieczyszczając w ten sposób środowisko naturalne.

Producenci energii elektrycznej w OZE oraz z metanu otrzymują tzw. świadectwa pochodzenia odpowiadające ilości wyprodukowanej energii. Powszechnie nazywa się je odpowiednio: zielonymi oraz fioletowymi certyfikatami. Firmy handlujące energią muszą kupować świadectwa pochodzenia w ilości odpowiadającej wymaganemu procentowemu udziałowi energii wyprodukowanej w źródłach danego rodzaju, w całości sprzedawanej przez nie energii lub uiszczać tzw. opłatę zastępczą.Zapamiętaj że:

  • W chwili obecnej ok. 85.9 % energii może być w Polsce przedmiotem wolnego handlu.

  • Każdy sprzedawca ma obowiązek sprzedaży klientowi energii elektrycznej, która zawiera odpowiednie ilości energii wyprodukowanych w OZE, oraz wysokosprawnych elektrociepłowniach w kotłach opalanych metanem kopalnianym i biogazem.


KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: marcin 26.02.2011r. 14:43
Wiatm, mam pytanie: Czy produkując energię ele. i cieplno w skojarzeniu z OZE można jednocześnie dostawać zielone i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 16-04-2013r. 18:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Joanna Kwiatkowska 09.10.2014r. 20:46
Dzień dobry, proszę o informację na temat tego jak firmy zajmujące się sprzedażą enerii elektrycznej wprowadzają... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE